Kiedy mówi się o tworzeniu nadruków czy znakowaniu artykułów, większość z pewnością ma na myśli przede wszystkim usługi agencji reklamowych czy producentów odzieży reklamowej czy roboczej. Rzeczywiście, jest to znaczna część zastosowań znakowania, jednak istnieją również branże, w których wymaga się wyjątkowego sposobu tworzenia napisów, który będzie wyróżniał się najwyższą trwałością.

Mowa tu o grawerze laserowym. Jest to niezawodna i niezwykle szybka technika, która stosowana jest zarówno w branży reklamowej, jak i technicznej. Polega na komputerowym sterowaniu wiązką lasera, która tworzy napis czy grafikę zgodnie z przygotowanym wcześniej projektem. Istnieje kilka rodzajów tego typu technik – grawerowanie, wyżarzanie, odbarwianie, ablacja oraz spienianie. Każda z nich działa w inny sposób, natomiast ostatecznie powstaje trwałe i precyzyjne oznakowanie.

Zalety grawerowania laserowego

Przede wszystkim grawerowanie laserowe pozwala na uzyskiwanie niezwykle precyzyjnych znaczeń. Krawędzie napisów czy grafik są dokładne i nie zlewają się. Dzięki temu techniki te wykorzystywane są w branżach technicznych, do znakowania elementów instalacji czy konstrukcji o różnej wielkości.

Jednocześnie wykonane napisy są niezwykle wytrzymałe na ścieranie czy blaknięcie.

Niewątpliwym atutem grawerowania laserowego jest również uniwersalność zastosowania – pozwala na tworzenie napisów oraz grafik zarówno na metalach, tworzywach sztucznych i innych powierzchniach.