Jeśli kiedykolwiek szukałeś ekonomicznego i trwałego sposoby wykonywania nadruków na różnych materiałach, świetnym rozwiązaniem będzie dla Ciebie z pewnością termotransfer. Jest to metoda, która pozwala szybko uzyskać wysokiej jakości, trwały nadruk w pełnym kolorze. Stosuje się ją często w przypadku odzieży reklamowej lub usług dla klientów prywatnych.

Na czym polega termotransfer

Zasada tworzenia nadruków techniką termotrafnseru jest analogiczna do tzw. prasowanej, które kiedyś były niezwykle popularne. Po otrzymaniu projektu drukuje się dany wzór na specjalnej folii.

W zależności od oczekiwań klienta, do stworzenia nadruku wykorzystuje się folię flex lub flock. Ta pierwsza pozwala na uzyskanie powierzchni gładkiej – matowej lub błyszczącej. Najczęściej wykorzystywana jest w przypadku odzieży sportowej oraz roboczej.

Folia flock natomiast charakteryzuje się nieco wypukłą powierzchnią, przypominającą aksamitną tkaninę. Pozwala uzyskać nadruki o wysokiej głębi kolorów.

Aby stworzyć zamówiony nadruk wykorzystuje się ploter, który precyzyjnie wycina niezbędny element folii. Jest ona potem nakładana na specjalistyczne urządzenie, które się nagrzewa, a także przykłada do materiału. W rezultacie otrzymujemy solidny nadruk o żywych kolorach oraz wysokiej precyzji.

Zalety termotransferu

Głównym atutem tworzenia nadruku metodą termotransferu jest bez wątpienia krótki czas przygotowania projektu oraz samych produktów. Nie trzeba tworzyć specjalistycznych plików wektorowych czy matryc. Wystarczy wprowadzić wzór do komputera i wydrukować go na specjalnym materiale.

Warto wspomnieć także o jakości wykonywanych nadruków, która jest niezwykle wysoka. Dodatkowo kolory są żywe i wyraźne, zgodne z przygotowanym projektem, zarówno pod kątem kontrastu, jak i kolorystycznych przejść tonalnych. Gotowy nadruk, przy odpowiednim traktowaniu, jest także trwały, odporny na ścieranie czy pękanie.

Ze względu na tak wiele zalet tej techniki, termotransfer jest szeroko wykorzystywany w firmach wielu branż, w tym handlowej, reklamowej i wielu innych.

Zastosowanie termotransferu

Ze względu na sposób utrwalania nadruku na materiale (prasa) termotransfer wykorzystywany jest przede wszystkim w przypadku elementów twardych, zarówno naturalnych, jak i sztucznych. Może to być chociażby drewno, ceramika, porcelana i wiele innych.

Metoda ta znajduje także szerokie zastosowanie przy produkcji różnego rodzaju etykiet. Można w ten sposób stworzyć atrakcyjne etykiety na zwykłym papierze czy naklejkach. Jest to znacznie lepsze rozwiązanie, niż druk termiczny, który jest nietrwały.

Wiele firm, przede wszystkim agencji reklamowych, oferuje także tworzenie atrakcyjnych nadruków na odzieży. Są one połączeniem świetnego wyglądu, idealnego odwzorowania kolorów, jak również niskich kosztów wykonania. Należy jednak pamiętać, że w ubrania z nadrukiem termotransferowym powinno się prać w temperaturze do 40°C , suszyć w suszarkach bębnowych, ani prasować w miejscach nadruku. Takie postepowanie sprawi, że nadruk będzie wyglądał świetnie przez długi czas.

Jeśli mowa o zastosowaniach termotransferu, warto wspomnieć także o tym, że technika ta może być stosowana także na elementach wypukłych, takich jak chociażby artykuły ceramiczne – kubki, filiżanki, wazony czy inne naczynia. Tak wykonane zdobienia będą z pewnością ciekawą dekoracją kuchni czy jadalni. Podczas użytkowania tego rodzaju artykułów warto pamiętać, aby myć kubki czy inne naczynia wyłącznie delikatnymi detergentami i nie wkładać ich do zmywarki.