Kubki termiczne do samochodu - jakie cechy sprawiają, że są idealne dla kierowców?

Kubki termiczne do samochodu - jakie cechy sprawiają, że są idealne dla kierowców?

Kawa to jeden z ulubionych napojów kierowców, w szczególności tych wyjeżdżających w długie trasy. Cena tego pobudzającego trunku w sklepach i na stacjach benzynowych jest jednak dość wysoka. Zakup kubka termicznego dostosowanego do korzystania z niego podczas jazdy to jedna z najlepszych inwestycji, jakie może poczynić zmotoryzowany kawosz. Przy wyborze takiego akcesorium warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Przede wszystkim, kubek powinien być wygodny w obsłudze jedną ręką, ponieważ zwiększa bezpieczeństwo podczas jazdy. Istotne jest również, aby dobrze trzymał temperaturę napoju przez dłuższy czas. Antypoślizgowa powierzchnia oraz szczelne zamknięcie zapobiega przypadkowemu wylaniu się kawy. Natomiast ergonomiczny kształt, pasujący do uchwytów samochodowych, dodatkowo zwiększy komfort użytkowania kubka. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Przeczytaj także:

Bidony reklamowe – czy warto je wybierać do promocji firmy?
Kubek termiczny z możliwością personalizacji - jak sprawić, żeby był nie tylko praktyczny, ale też wyjątkowy?
Czym kierować się podczas wyboru bidonu sportowego?

kubek termiczny na blacie w kuchni

Jaką pojemność kubka termicznego wybrać?

Pojemność kubka termicznego zależy od preferencji użytkownika i zwykle wynosi od 200 ml do 750 ml. Jej wybór powinien uwzględniać przede wszystkim tryb picia i preferowaną ilość napoju, jednak należy pamiętać, że większa pojemność wiąże się z większym gabarytem i ciężarem. W przypadku kubka termicznego dla kierowcy waga i wielkość nie mają dużego znaczenia, ponieważ nie będą bezpośrednim obciążeniem. Większa pojemność kubka termicznego pozwala na dłuższe cieszenie się napojem podczas długich tras. Pojemność wpływa również na konstrukcję pojemnika oraz długość utrzymywania pożądanej temperatury, a jest to ważnym czynnikiem przy wyborze odpowiedniego modelu.

Dlaczego konstrukcja kubka termicznego do samochodu jest tak istotna?

W przypadku kubków termicznych do celów rekreacyjnych budowa i kształt nie odgrywają istotnej roli, jednak dla kierowców mają ogromne znaczenie. W samochodach miejsce na kubek termiczny jest ściśle określone, a cup holdery mają konkretne wymiary, które różnią się w zależności od modelu auta. Średnica uchwytów samochodowych w autach osobowych różni się od tych w ciężarówkach. Dlatego też należy dokładnie sprawdzić rozmiar uchwytu w swoim pojeździe.

Najbezpieczniejszym wyborem są kubki termiczne z nadrukiem o dolnej części nie większej niż 80 mm, co zwiększa szanse na lepsze dopasowanie do dedykowanego miejsca w samochodzie. Wysokość akcesorium ma istotne znaczenie ze względu na umiejscowienie uchwytu na pojemnik w aucie, ponieważ jeżeli znajduje się blisko skrzyni biegów bądź deski rozdzielczej, to może utrudniać prowadzenie pojazdu lub zwiększać ryzyko rozlania napoju.

kubek termiczny z logo w kuchni

Funkcjonalność kubka termicznego na kawę do samochodu 

Podczas prowadzenia samochodu bardzo ważne jest utrzymanie pełnego skupienia na drodze, a picie napoju nie może prowadzić do rozproszenia uwagi ani oderwania rąk od kierownicy. Z tego powodu funkcjonalność i prostota obsługi kubka termicznego są niezwykle istotne. Otwieranie pojemnika powinno być sprawne i intuicyjne, a jego chwyt zapewniać pewność ruchu i wygodę trzymania.

Szczególną uwagę należy zwrócić na konstrukcję zamknięcia kubka, ponieważ definiuje ono trudność otwierania, picia oraz możliwość wycieku. Najlepszym wyborem są modele, które otwierają się jednym ruchem, a ustnik jest dostosowany do drgań występujących podczas jazdy. Pewne trzymanie pojemnika w dłoni jest ważne w każdej sytuacji, jednak czynniki zewnętrzne podczas jazdy dodatkowo utrudniają jego unieruchomienie. Kubki z antypoślizgową powłoką lub gumowymi uchwytami zapewniają większy komfort i bezpieczeństwo podczas picia w trakcie jazdy.

Z jakiego materiału produkowane są najlepsze kubki termiczne do samochodu?

Najczęściej stosowanym materiałem w produkcji kubków termicznych jest stal, która najlepiej utrzymuje temperaturę napoju. Dostępne są również modele wykonane z tworzywa sztucznego, ceramiki, bambusa oraz szkła. Produkty szklane są cenione za zdolność do długotrwałego utrzymywania ciepła, jednak ich kruchość i podatność na zarysowania nie są one idealnym wyborem do samochodu. Najtrwalszym i najbardziej funkcjonalnym wyborem, generującym najmniej odpadów, jest kubek stalowy.

Przy wyborze odpowiedniego produktu warto zwrócić uwagę na użyte surowce, aby były bezpieczne dla zdrowia. Należy więc unikać BPA oraz ftalanów. Dobrze zaprojektowany kubek termiczny powinien utrzymywać temperaturę napoju nawet do 5 godzin. Ostateczny wybór pojemnika zależy jednak od indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika.

kubek termiczny w biurze gift design

Trzymanie ciepła i szczelność dobrego kubka termicznego

Trzymanie ciepła jest tak samo istotne, jak trzymanie zimna. W chłodniejsze pory roku gorący napój rozgrzewa organizm, natomiast w letnie upały, świetnie sprawdzają się orzeźwiające, schłodzone napoje. Wybór kubka termicznego, który zachowuje preferowaną temperaturę, to korzyść odczuwalna przez cały rok.

Z kolei szczelność kubka to parametr definiujący jego praktyczność. Gorący napój uwolniony w niekontrolowany sposób może spowodować oparzenia, a podczas prowadzenia pojazdu skutki mogą być znacznie gorsze. Dlatego przede wszystkim należy wybrać kubek, który jest szczelny i ma mocne zamknięcie.