Jedną z technik znakowania, która nie jest może najbardziej popularna, ale umożliwia tworzenie wytrzymałych i precyzyjnych nadruków jest tampodruk. Warto zapoznać się z tą metodą, która daje szerokie możliwości wykorzystania w firmach wielu branż.
Czym jest tampodruk?
Jest to jedna z technik tworzenia nadruków, w której farba drukarska nakładana jest za pomocą specjalnych, silikonowych stempli, zwanych tamponami. Elementy te charakteryzują się dużą elastycznością i miękkością, co sprawia, że świetnie przylegają do każdej powierzchni. W rezultacie tampodruk wykorzystuje się podczas tworzenia nadruków na nierównych powierzchniach – zarówno wklęsłych, jak i wypukłych.
Jak wygląda wykonywanie nadruku
Do znakowania tą metodą niezbędne jest specjalna maszyna, zwana tamponiarką. Może być ona ręczna, półautomatyczna i automatyczna. Dzięki temu można dobrać rodzaj urządzenia do planowanych zastosowań, jak również wykorzystywanych kolorów – wariant ręczny sprawdza się przy nadrukach jednokolorowych.
Na samym początku tworzy się matrycę, najczęściej z tworzywa sztucznego - polimeru. Na niej umieszcza się wzór, który ma się znaleźć na finalnym artykule. Kiedy już matryca zostanie pokryta farbą drukarską, należy usunąć nadmiar farby metalową lub gumową raklą – daje to gwarancję precyzji wykonania nadruku.
Kolejnym krokiem jest dociśnięcie tamponu do matrycy, w wyniku czego dany wzór przechodzi na silikonowy stempel. Następnie tampon zostaje umieszczony dokładnie nad zadrukowywanym materiałem oraz dociśnięty do niego. W rezultacie odpowiednia ilość farby w konkretnym wzorze zostaje osadzona w wybranym miejscu.
Zalety tampodruku
Opisywana przez nas metoda jest stosunkowo uniwersalna i chętnie stosowana przez szereg zalet. Wśród nich wyróżnić można chociażby:
- wysoką jakość nadruku – jeśli stosuje się odpowiednie farby, trwałość wykonanych grafik czy napisów jest bardzo wysoka – praktycznie są one niezwykle odporne na ścieranie, kruszenie czy blaknięcie;
- uniwersalność zastosowania – tampodruk można wykorzystywać w przypadku większości materiałów – zarówno tworzyw sztucznych, metali, drewna, jak i wielu innych; niewątpliwym atutem jest też fakt, że w przypadku tej techniki można wykonywać nadruki na powierzchniach nierównych – wklęsłych i wypukłych;
- świetne krycie – odpowiednio dobrane farby zapewniają świetny finalny wygląd,
- niezwykła precyzja wykonania – szeroki wybór kształtów i wielkości tamponów pozwala dostosować stempel do rodzaju nadruku.
Zastosowanie tampodruku
Jak widać w powyższym tekście, tampodruk posiada wiele zalet, które z kolei przekładają się na szerokie zastosowanie tej techniki. W rezultacie rozwiązania tego rodzaju świetnie sprawdzają się w przypadku artykułów wielu branż, np.:
- motoryzacyjnej,
- kosmetycznej,
- medycznej i farmaceutycznej,
- elektrotechnicznej,
- tekstylnej,
- i wielu innych.